Picture Schedule

2017 Picture Week Schedule  


All photos will take place at our Snohomish location in Studio 1.

Please arrive 15 minutes before your picture slot, and ready for pictures – full costume including tights, shoes, and hair accessories; hair and make-up recital-ready; prepared with an individual pose if age 7+. Younger dancers will be posed by their instructors. All questions about prices and packages should be directed to Fotos employees at the Fotos desk in Studio 1.

When you arrive in Snohomish on picture day please wait in Studio 2 until your appointment time. Photo forms are available at the PacWest front desk or in the photo room at the Fotos desk. Fotos employees may ask that individual shots to be taken as people arrive so please be ready. Parents of younger dancers: You may go into the photo room, but please stay in the observer area. It is VERY important that you not distract your child as they will look at you rather than the photographer…so be boring!


 Saturday, May 20th 

12:30pm - Tiny Twos Saturday 9:00 w/ Brenna in Snohomish (9)

1:00pm - Ballet/Tap (3-4) Saturday 9:00  w/ Lindsay in Snohomish (8)

1:30pm - Ballet/Jazz/Hip Hop (5-7) Saturday  9:30 w/ Brenna in Snohomish (10)

2:00pm - Jazz/Hip Hop (3-4) Saturday 9:45 w/ Lindsay in Snohomish (9)

2:30pm - Ballet/Tap (3-4) Saturday 10:45 w/ Brenna in Snohomish (5)

Photographer Break

3:00pm - Myla Pishue

3:30pm - Tiny Twinkles (Quynn Kenny, Ava Glassburn, Leah Rubi, Addison Cleary, Breelyn French, Pyper Bowers, Teagan Petersen, Julia Petersen)

5:00pm - Katelyn Hall

5:25pm - Jojo Yoches

5:50pm - Kyrie Kondracki

6:15pm - Ashlyn Burgess

6:40pm - Anne Ring


 Sunday, May 21st 

9:30am - Tiny Twos Friday 4:00 w/ Lindsay in Lake Stevens (5)

10:55am - Ballet/Tap (3-4) Friday 4:00 w/ Brenna in Lake Stevens (6)

11:20am - Ballet/Tap/Jazz (5-7) Friday 5:15 w/ Lindsay in Lake Stevens (7)

11:45am - Ballet/Tap/Jazz (5-7) Friday 4:45 w/ Brenna in Lake Stevens (12)

12:15pm - Ballet I (5-7) Thursday 5:00 w/ Lindsay in Lake Stevens (9)

12:40pm - Ballet/Jazz/Hip Hop (5-7) Friday 6:00  w/ Brenna in Lake Stevens (10)

1:05 - Ballet/Lyrical (12+) Thursday 7:00 w/ Lindsay in Lake Stevens (3)

Photographer Break

1:30pm - Ballet/Lyrical (9-12) Thursday 6:00 w/ Lindsay in Lake Stevens (4)

1:55pm - Ballet/Tap (3-4) Friday 4:30 w/ Lindsay in Lake Stevens (9)

2:20pm - Hip Hop I (5-7) Friday 3:15 w/ Graham in Snohomish (6)

2:45pm - Ballet/Tap (3-4) Thursday 4:00 w/ Jen in Lake Stevens (9)

3:10pm - Ballet/Tap/Jazz (5-7) Thursday 4:45  w/ Jen in Lake Stevens (10)

3:40pm - Tap I (7-9) Thursday 6:45 w/ Kim in Snohomish (7)

4:05pm - Irish Softshoe I/II (7-9) Thursday 5:45 w/ Ciara in Snohomish (3)

4:25pm - Ballet III Thursday 4:00 w/ Ben in Snohomish (7)

Photographer Break

5:00pm - Broadway Tap III Thursday 6:00 w/ Kim in Snohomish (4)

5:25pm - Broadway Tap IV/V Thursday 5:15 w/ Kim in Snohomish (5)

5:50pm - Irish Softshoe III Thursday 7:15 w/ Ciara in Snohomish (3)

6:10pm - Pointe w/ Ben Thursday 7:15 in Snohomish (8)

6:35pm - Broadway Tap II Thursday 7:30 w/ Kim  in Snohomish (6)

7:00pm - Ballet IV/V Thursday 6:00 w/ Ben in Snohomish (14)

7:40pm - Acro for Company Dancers Friday 5:15 w/ Lovetta in Snohomish (15)

8:20pm - Acro C 8:00 Monday w/ Lovetta in Snohomish (8)

8:45pm - Jazz IV/V 7:00 Monday w/ Lovetta in Snohomish (10)

9:10pm - Jazz III 6:00 Monday w/ Lovetta in Snohomish (8)


 Monday, May 22nd 

2:45pm - Tiny Tumblers (3-4) 3:15 Monday w/ Lovetta in Snohomish (4)

3:05pm - Tiny Twos 3:45 Monday w/ MP/JB in Lake Stevens (6)

3:35pm - Acro B 4:00 Monday w/ Lovetta in Snohomish (10)

4:05pm - Ballet/Tap (3-4) 4:15 Monday w/ MP/JB in Lake Stevens (11)

4:35pm - Jazz II 5:00 Monday w/ Lovetta in Snohomish (13)

5:05pm - Ballet/Tap/Jazz (5-7) 5:45 Monday w/ MP/JB in Lake Stevens (11)

5:35pm - Hip Hop II 4:00 Monday w/ Horace in Snohomish (6)

6:00pm - Ballet/Tap/Jazz (5-7) 4:00 Monday w/ Jamie in Snohomish (9)

Photographer Break

6:35pm - Jazz I (6-8) 4:30 Monday w/ Kelly in Lake Stevens (14)

7:05pm - Ballet/Lyrical (7-9) 5:15 Monday w/ Jamie in Snohomish (9)

7:30pm - Hip Hop IV/V 5:00 Monday w/ Horace in Snohomish (9)

7:55pm - Acro A (9-12) 6:30 Monday w/ Amanda in Lake Stevens (9)

8:25pm - Ballet/Lyrical (9-12) 6:30 Monday w/ Jamie in Snohomish (3)

8:45pm - Ballet/Lyrical (12+) 7:45 Monday w/ Jamie in Snohomish (6)


 Tuesday, May 23rd 

3:00- Tiny Twos Tuesday 11:00 w/ Jamie in Snohomish (8)

3:30 - Ballet/Tap (3-4) 11:30 Tuesday w/ Jamie in Snohomish (6)

3:55 - Ballet Duo 3:15 Tuesday w/ Ben in Lake Stevens (2)

4:10 - Contemporary II 4:00 Tuesday w/ Ian in Lake Stevens (9)

4:40 - Ballet/Tap (3-4) 4:30 Tuesday w/ Jamie in Snohomish (5)

5:05 - Contemporary III 5:00 Tuesday w/ Ian in Lake Stevens (11)

5:35 - Ballet I (6-8) 5:15 Tuesday w/ Jamie in Snohomish (10)

Photographer Break

6:10 - Acro/Jazz (7-9) 6:30 Tuesday w/ Lovetta in Snohomish (11)

6:35 - Acro/Jazz (5-7) 5:30 Tuesday w/ Lovetta in Snohomish (10)

7:00 - Hip Hop I (7-9) 5:30 Tuesday w/ Will in Snohomish (6)

7:30 - Hip Hop I (9-12) 6:30 Tuesday w/ Will in Snohomish (4)

7:50 - Contemporary IV/V 7:00 Tuesday w/ Ian in Lake Stevens (8)

8:15 - Teen Ballet I (12+) 7:00 Tuesday w/ Ben in Lake Stevens (5)

8:40 - Teen Hip Hop (12+) 7:30 Tuesday w/ Will in Snohomish (6)


 Wednesday, May 24th

3:00- Ballet/Tap (3-4) 11:30 Wednesday w/ Jamie in Lake Stevens (4)

3:25 - Hip Hop I (5-7) 4:30 Wednesday w/ Graham in Lake Stevens (6)

3:50 - Acro A (7-9) 4:30 Wednesday w/ Lovetta in Lake Stevens (13)

4:25 -Rhythm Tap II 4:15 Wednesday w/ KCole in Snohomish (6)

4:50 - Ballet II 5:15 Wednesday w/ Ben in Snohomish in Snohomish (11)

5:20 - Rhythm Tap IV/V 5:15 Wednesday w/ KCole in Snohomish (7)

5:45 - Hip Hop III 5:15 Wednesday w/ Horace in Snohomish (4)

Photographer Break

6:10 - Hip Hop I (7-9) 5:30 Wednesday w/ Graham in Lake Stevens (10)

6:35 - Acro/Jazz (5-7) 5:30 Wednesday w/ Lovetta in Lake Stevens (12)

7:05 - Acro/Jazz (7-9) 6:30 Wednesday w/ Lovetta in Lake Stevens (10)

7:30 - Hip Hop I (9-12) 6:30 Wednesday w/ Graham in Lake Stevens (9)

7:55 - Modern IV/V 7:15 Wednesday w/ Ben in Snohomish (7)

8:20 - Rhythm Tap III 7:15 Wednesday w/ KCole in Snohomish (6)

8:45 - Acro/Jazz (9-12) 7:45 Wednesday w/ Lovetta in Lake Stevens (13)